Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - SMACZNE KULINARIA
   
COUNTRY:
 
 
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne Zobacz na mapie: Mapa
Rózności
 
Poznaj przyprawy
Egzotyczne owoce i warzywa
Dzikie rośliny jadalne
Runo leśne
Zioła
Przetwory z owoców
Przetwory z warzyw
Łosoś i pstrong
Piknik
Pikantne dania
Piękny stół
Pieczenie chleba
Wyrób wędlin
Lodowe inspiracje
Bakalie
Wina świata
Herbaciany smak
Świat kawy
Świat czekolady
Alkohole wody soki
Nalewki
Piwo na świecie
Dla koneserów
 
Grzybowe przysmaki
Kuchnia wędkarska
Kuchnia myśliwska
- - Zobacz również - -
 
 
Kuchnie świata
 

Kuchnia Alaski
Kuchnia Australii
Kuchnia brazylijska
Kuchnia bretońska
Kuchnia Brunei
Kuchnia chilijska
Kuchnia chińska
Kuchnia czeska
Kuchnia francuska
Kuchnia grecka
Kuchnia hinduska
Kuchnia hiszpańska
Kuchnia indyjska
Kuchnia irańska
Kuchnia Islandii
Kuchnia kanadyjska
Kuchnia karaibska
Kuchnia koreańska
Kuchnia koszerna
Kuchnia lankijska
Kuchnia marokańska
Kuchnia meksykańska
Kuchnia Moraw
Kuchnia polska
Kuchnia północnych Włoch
Kuchnia skandynawska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia tajska
Kuchnia turecka
Kuchnia węgierska
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Kuchnia wietnamska
Kuchnia włoska
Kuchnia wysp Morza Śródziemnego

Inne
 
Kuchnia toskańska
Polowanie
 
Niech po górach, niech po lesie
Wieść powrotu odgłos niesie
Aż w domowe nasze progi;
Tam nas czeka stół nakryty,
Niewykwintny, lecz obfity,
Na kominie sucha kłoda
Zziębłym nieco ciepła doda.
Rozweseli stare wino,
Tak nam dobrze chwile miną.
A gdy legniem na pościeli,
Łowy jeszcze grają dziwnie,(….)
Każdy strzela, a co strzeli,
To na miejscu!... ani ziewnie!

Aleksander Fredro - "Polowanie"
Warto zobaczyć
 
- - Szkoła barmanów - -
 
- - Zostań kelnerem - -
 
- - - - Afrodyzjaki - - - -
Czas świąt
 
- - Boże Narodzenie - -
 
- - - - Nowy Rok - - - -
 
- - - - Wielkanoc - - - -
 
- - - Inne Święta - - -
 
 
   
   
  ZAPROSZENIE KULINARNE        
             
   

Struclowa „perła baroku”

Wraz z końcem listopada startuje sezon bożonarodzeniowych jarmarków. To dobra okazja do podróży – zarówno kulinarnych, jak i czysto turystycznych. Prezentujemy więc cykl artykułów o europejskich miastach, w których odbywają się największe i najpopularniejsze Weihnachtsmarkty. Na pierwszy rzut proponujemy niemieckie Drezno oraz „struclowy” jarmark – Striezelmarkt.

Niemcy – jak wiadomo – uchodzą za kolebkę Weihnachtsmarktów, wśród których niepodzielny prym wiedzie drezdeński Striezelmarkt. W tym roku odbywa się w dniach 27 listopada – 24 grudnia i obchodzi imponującą, 579-tą rocznicę. To jeden z najstarszych europejskich jarmarków świątecznych, a zarazem największy z kilku innych organizowanych w Dreźnie (m.in. przy kościele Frauenkirche i pomniku Złotego Jeźdźca na Hauptstraße). W okresie Adwentu odwiedza go blisko 2 mln turystów z całego świata, którzy buszują w gąszczu 250 stoisk z bożonarodzeniowymi łakociami i upominkami. Striezelmarkt wyróżnia się objętościowym i wysokościowym przepychem. Wejścia na teren jarmarku strzeże największy na świecie dekoracyjny łuk, o wysokości 5 i szerokości 13,5 metrów. Zgodnie ze zwyczajem, na drezdeńskim Starym Rynku – tj. w sercu Striezelmarkt – ustawiana jest ponad 20-metrowa choinka. To nie koniec rekordów. Podczas jarmarku można  podziwiać największą w całych Niemczech (wpisaną do Księgi rekordów Guinnessa), ponad 14-metrową świąteczną piramidę – drewnianą, ruchomą, ozdobioną bożonarodzeniowymi figurkami. W dniu tzw. Święta Piramidy, w tym roku przypadającym na 14 grudnia, „ożywają” umieszczone na piramidowych schodkach motywy świętych. Jak widać, drezdeński jarmark obfituje w atrakcje. Jednak swoją sławę, a przede wszystkim: samą nazwę, Striezelmarkt zawdzięcza przede wszystkim pewnemu słodkiemu specjałowi, bez którego bożonarodzeniowa tradycja Niemców obyć się nie może.

Mowa o tzw. Stollen, określanym także jako Christollen (a w wersji stricte regionalnej – Dresdner Stollen). To świąteczna strucla drożdżowa z orzechami, suszonymi lub kandyzowanymi owocami oraz masą marcepanową, z wierzchu gęsto posypana cukrem pudrem. Drezdeńska wersja ciasta pochodzi z drugiej połowy XV w., pierwotnie funkcjonowała pod nazwą strucli (niem.  Striezel), a obecnie jest zastrzeżona prawem Unii Europejskie jako chronione oznaczenie geograficzne. Prawo do wypieku Dresdner Stollen posiada 150 licencjonowanych drezdeńskich piekarni, a nad tajemnicą oryginalnego przepisu czuwa oficjalne stowarzyszenie. Do kilkusetletniej tradycji ciasta nawiązuje widniejąca na opakowaniu pieczęć z wizerunkiem elektora saskiego, Augusta II Mocnego. Ku czci i chwale apetycznej strucli odbywa się w Dreźnie kulinarny festiwal – Stollenfest – który w tym roku, 7 grudnia, będzie obchodzić 20 rocznicę. Z okazji święta miejscowi piekarze wypiekają monstrualny, kilkutonowy placek, umieszczany na specjalnej ruchomej platformie. Po uroczystym przemarszu ulicami starówki jest on rozdzielany pomiędzy uczestników. Cała impreza nawiązuje do historycznej XVIII-wiecznej parady wojskowej, tzw. Zeithainer Lustlager. Z tej okazji wspomniany August II Mocny rzekomo nakazał upiec kilkutonową struclę oraz specjalny – równie okazały – nóż  do przekrojenia placka. Kontynuacją tej legendy jest współczesny Stollenfest. Po zakończeniu uroczystego pochodu następuje symboliczny gest – „nadworny piekarz” oraz  „struclowa dziewczynka” (Stollenmadchen) kroją Stollen na kawałki, za pomocą tradycyjnego noża.

Apetyczna strucla to niewątpliwie główna, lecz nie jedyna kulinarna atrakcja Striezelmarkt. Na tamtejszych straganach – obok produktów powszechnie kojarzonych z kulturą Weihnachtsmarktów (polecamy nasz ubiegłoroczny artykuł: „Jarmark + święta = uczta”) – niewątpliwie zagości tzw. Pflaumentoffel. To jadalna figurka dla dzieci, wykonana z suszonych śliwek i słodyczy. Całość umiejętnie mocuje się za pomocą drewnianych patyczków, dekoruje, a z wierzchu owija folią. Pflaumentoffel przedstawia sylwetkę małego kominiarza, z jego nieodłącznym atrybutem – drabiną. To nawiązanie do XVII-wiecznego dekretu elektora saskiego, zezwalającego na zatrudnianie chłopców z sierocińców do czyszczenia kominów w mieszczańskich domach. Inna wersja legendy wspomina o dzieciach z ubogich rodzin, które na początku XIX w. w okresie przedświątecznym sprzedawały własnoręcznie wykonane  figurki na miejskich straganach. Słodyczne z Pflaumentofflów – spopularyzowane na drezdeńskim Striezelmarkt – są obecne także na innych niemieckich jarmarkach bożonarodzeniowych (m.in. norymberskim Christkindlmarkt, czyli Jarmarku Dzieciątka Jezus). Równie powszechne stały się saksońskie pierniki z miasta Pulsnitz, tzw. Pulsnitzer Pfefferkuchen. Najlepszą okazją, by ich skosztować, jest coroczny Drezdeński Festyn Pierników – w tym roku zaplanowany na 1 grudnia.

Wizyta na Striezelmarkt to dobra okazja nie tylko do konsumpcji bożonarodzeniowych łakoci, treściwych bratwurstów czy korzennego glühwein. Na turystów z czterech stron świata czeka bowiem samo Drezno – jedno z najpiękniejszych europejskich miast, szumnie nazywane „perłą baroku”. Pełno w nim XVIII-wiecznych zabytków, odznaczających się architektonicznym przepychem. Należy tu wymienić przede wszystkim położony w  centrum Drezna kompleks późnobarokowych budowli z czasów saskich – tzw. Zwinger. W tym rokokowym zespole pałacowym odbywają się liczne wystawy, m.in. słynącej w całych Niemczech porcelany miśnieńskiej. Na terenie Zwinger można zajrzeć do Galerii Obrazów Starych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister), czyli państwowego muzeum, gromadzącego jedną z największych kolekcji malarstwa europejskiego na świecie. Zwiedzającym udostępnia się także zabytkową zbrojownię Rüstkammer, w której znajdują się zbiory militariów i insygniów władzy elektorów saskich. Warto wreszcie wspomnieć, że wejścia na teren Zwinger broni słynna Brama Koronna (Kronentor) ze złoconą kopułą – uznawana za jeden z symboli miasta.

To nie koniec architektonicznych walorów Drezna. Nie mniejsze wrażenie niż Zwinger robi bowiem Dresdner Schloss, czyli zamek rodu Wettynów. Ta 800-letnia, niezwykle okazała rezydencja znajduje się na Starym Mieście (Altmarkt). To najstarszy plac w Dreźnie, wybudowany w XIV w. i słynący – dla odmiany – ze średniowiecznej zabudowy. Właśnie na historycznej starówce odbywa się „struclowy” jarmark świąteczny. W przerwie między  kolejnymi parującymi kubkami glühwein możemy więc podziwiać m.in. zabytkowy Ratusz Staromiejski oraz jeden z najstarszych zajazdów w mieście – obecnie hotel o urokliwej nazwie „Złoty Pierścionek” (Goldenen Ring). Nieopodal starówki, naprzeciw budynku Opery Sempera (Semperoper), w okresie zimowym zwyczajowo rozstawiane jest lodowisko. Wszystkie kalorie spożyte na stoiskach Striezelmarkt możemy więc z czystym sumieniem spalić, szusując po lodowej tafli. Wracając do barokowej odsłony Drezna – miłośnikom zieleni miejskiej polecamy wizytę w Großer Garten. To powstały w 1680 roku park, zajmujący powierzchnię blisko 2 km2. Fanów motoryzacji powinien zaciekawić fakt, że na obrzeżach Großer Garten znajduje się tzw. Szklana Manufaktura, tj. jedna z fabryk koncernu Volkswagen. Zwieńczeniem turystycznej przechadzki po mieście może okazać się wizyta w jednym z licznych barokowych obiektów sakralnych – np. największym w Dreźnie katolickim kościele Hofkirche (z niem. „Kościół Dworski”) lub protestanckim Frauenkirche (czyli Kościele Marii Panny).

Barokowe Drezno i struclowy jarmark bożonarodzeniowy to niewątpliwie kusząca propozycja dla rasowego turysty kulinarnego. Osoby złaknione świątecznej atmosfery i takiegoż jedzenia mają jednak do wyboru także inne europejskie jarmarki, a co za tym idzie – inne potencjalne kierunki  podróży. Szczegóły już wkrótce.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
 
 
             
             
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
 
     
       
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
       
 
   
       
       
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.